W poprzednim felietonie zastanawialiśmy się nad podziałem obrabiarek CNC, wybraliśmy elektrodrążarki drutowe. Sklasyfikowaliśmy drążarki pracujące z cienkim drutem, dokonaliśmy podziału na grupy i typy. Teraz nadszedł czas na kolejną klasyfikację – zastosowanie.
Elektrodrążarki drutowe są obrabiarkami do metalu o dość szerokim zastosowaniu, choć nie są pozbawione pewnych ograniczeń. Naturalne środowisko pracy drążarki to zakład narzędziowy i produkcja stempli i wykrojników. Wysokie dokładności, ciasne pasowania to codzienność dla tych dokładnych obrabiarek. Rozstawy otworów, dokładność kształtu, jak i kołowość czy okrągłość liczone w tysięcznych częściach milimetra, to już powszechnie przyjęte tolerancje.
Elektrodrążarki drutowe stosujemy również przy obróbce materiałów twardych, trudnoskrawalnych jak węglik spiekany czy borazon. Możemy obrabiać materiały kolorowe, jak aluminium czy miedź, bardziej niecodzienne jak grafit czy polikrystaliczne diamenty PCD i CBN. Dla drążarki twardość materiału ma wtórne znaczenie, ważniejsza jest przewodność i struktura wewnętrzna. Z tego powodu elektrodrążarki drutowe znalazły zastosowanie przy produkcji narzędzi skrawających, kształtowych noży tokarskich pełnowęglikowych, czy z wlutowanymi wkładami diamentowymi. Z zastosowaniem osi obrotowych możemy wykonywać frezy kształtowe lub co jest ostatnio bardzo popularne – profilować tarcze ścierne. Oś obrotowa daje możliwość wykonania toczenia elektroerozyjnego np. przy profilowaniu wypychaczy oraz cięcie zwane Turn’n’Burn, czyli jednoczesne cięcie i obrót.
Idąc dalej w zastosowanie, parafrazując pewne znane powiedzenie ludowe „Gdzie diabeł nie może, tam …” …tam elektrodrążarkę drutową zastosuje. Z uwagi na technologię, cięcie nie wymaga stosowania innych narzędzi poza drutem mosiężnym. Geometria cięcia ukryta w kodzie NC. Z uwagi że standardowo szczelina po cieciu ma poniżej 0.4mm oszczędzamy duże ilości materiału. Frezarka niekiedy drogi materiał przerobi w zbędny wiór. Drążarki drutowe są tanie w eksploatacji i bezpieczne, z powodzeniem możemy zostawić je bez nadzoru. System antykolizyjnie, automatyczne nawlekanie drutu, wbudowane baterie podtrzymujące zasilanie w nowoczesnych drążarkach, gwarantują ciągłą bezobsługową pracę. Niekiedy drążarki drutowe wykorzystujemy jako maszyny pomocnicze, odciążając choćby frazowanie.
Podsumowując, drążarki drutowe stosujemy szeroko w przemyśle jako maszyny produkcyjne i pomocnicze. Branże to lotnictwo, medycyna, motoryzacja, przetwórstwo tworzyw sztucznych oraz pomocniczo przy produkcji jednostkowej np. kół zębatych.