Projektowanie stron internetowych to dziedzina, która bezustannie ewoluuje – szybko reaguje na potrzeby użytkowników, ich zmieniające się upodobania estetyczne i rozwój technologii. Jeśli planujesz projekt serwisu dla swojej firmy lub już masz stronę, ale planujesz zmianę jej wyglądu, zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź trendy w tworzeniu witryn na 2024 rok.
Optymalizacja wagi strony
Ważnym trendem w web designie jest dążenie do lekkości strony internetowej. Czas ładowania znacząco wpływa na współczynnik odrzuceń oraz ma znaczenie dla SEO. Użytkownicy szybko opuszczą serwis, jeśli będzie się długo ładował. Szczególnie gdy nie jest to strona, którą chcą koniecznie odwiedzić, ale jedna z wielu witryn, do której odsyła ich wynik na liście wyszukiwań Google. Dlatego zadbaj o sprawne ładowanie serwisu, nie tylko poprzez odpowiedni design, lecz także optymalizację techniczną.
Aby zmniejszyć wagę strony, należy zoptymalizować materiały graficzne oraz ograniczyć liczbę niepotrzebnych wtyczek i dodatków. Optymalizacja powinna obejmować również kod CSS i skrypty śledzące.
Projekt pod kątem urządzeń mobilnych
Aktualnie strona internetowa powinna w pełni prawidłowo działać nie tylko na komputerach stacjonarnych, lecz także urządzeniach mobilnych. Projekt strony internetowej musi odpowiadać obecnym potrzebom użytkowników, którzy w większości najchętniej wykorzystują telefony do przeglądania stron internetowych. Do tej pory projektowanie serwisu było podporządkowane wariantowi desktopowemu, teraz coraz częściej tworzenie stron dostosowanych do urządzeń mobilnych stanowi podstawę dla wersji desktopowej. Jeśli więc zlecasz projekt witryny bądź samodzielnie go wykonujesz, koniecznie uwzględnij te zmiany.
Flat design
Coraz bardziej popularne staje się też projektowanie w stylu płaskim znane jako flat design, które zdobywa uznanie również w projektowaniu systemów operacyjnych takich jak Android lub iOS. Flat design charakteryzuje się minimalizmem, ograniczoną paletą kolorów, prostotą kształtów i typografii. Zaprojektowana zgodnie z tym stylem strona internetowa wyróżnia się maksymalną przejrzystością i czytelnością. Może również zawierać takie nowoczesne efekty jak parallax. Współczesne strony internetowe często wykorzystują minimalistyczną perspektywę flat design poprawiającą doświadczenia użytkownika (UX).
Intensywna kolorystyka i ręczne ilustracje
Popularność flat design nie oznacza rezygnacji z żywych kolorów. Dodanie w serwisie wyrazistych odcieni, na przykład na przyciskach CTA, ożywi stronę, pobudzi wyobraźnię odbiorcy i uprzyjemni mu wizytę w serwisie, a także wyróżni firmę na tle konkurencji.
Z wprowadzeniem żywej kolorystyki wiąże się również trend Split Screen Layout, który polega na podziale strony internetowej na dwa różne obszary z kontrastującą kolorystycznie treścią. Dzięki takiemu podziałowi użytkownik jest w stanie szybciej podjąć decyzję, którą część chce zobaczyć. Split Screen Layout poprawia estetykę i funkcjonalność serwisu.
Na popularności zyskują również ręcznie tworzone ilustracje, dzięki którym strona internetowa i marka nabierają osobowości, a więc stają się też lepiej zapamiętywane przez użytkowników.
Storytelling
Interesującym trendem, szczególnie wartym zastosowania podczas projektowania stron internetowych, jest storytelling. Narracyjny charakter projektu zwiększa zaangażowanie użytkowników podczas poruszania się po stronie, umożliwia im odkrywanie i eksplorowanie treści. Tego typu podejście odgrywa szczególną rolę w przypadku prezentacji nowych produktów, a także wydarzeń, w których historia pełni istotną funkcję w kwestii przyciągnięcia i zatrzymania uwagi odwiedzających.
Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas tworzenia strony internetowej w Lublinie, możesz sprawdzić ofertę agencji IBIF.PL: https://www.ibif.pl/oferta/strony-internetowe. Jej specjaliści pozostają na bieżąco trendami dotyczącymi projektowania serwisów.