Bardzo wiele osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą zwaną potocznie po prostu firmą spotkało się za pewne ze stwierdzeniem, iż prawodawcy w naszym kraju wprowadzili obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 roku.
O ile dla fachowców pojęcie to nie ma zbyt wielu tajemnic to jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu przedsiębiorców taki termin może brzmieć nieco obco i po prostu przerażająco. Śpieszymy jednak wszystkich uspokoić, że na prawdę nie ma się czego bać a mechanizm podzielonej płatności (bo tak ten system jest nazywany) to rozwiązanie, które przynosi w konsekwencji bardzo wiele korzyści.
Jak powszechnie wiadomo każdemu nowemu rozwiązaniu przyświeca jakiś cel czy też idea. Nie inaczej było oczywiście także i tym razem, gdzie nasi prawodawcy postanowili znaleźć skuteczne rozwiązanie pozwalające na eliminacje patologicznych zjawisk z którymi mamy do czynienia w sektorze finansów. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkie wyłudzenia związane z podatkiem VAT. W ostatnim czasie z resztą bardzo popularnym stwierdzeniem było właśnie uszczelnianie dziury z tym związanej.
W dość dużym uproszczeniu płatność split payment możemy opisać jako pewnego rodzaju rozdzielenie środków pieniężnych. Otóż po dokonaniu przez kupującego jakiejś transakcji na konto sprzedającego trafia wyłącznie część dochodu. Druga jego składowa od razu przelewana jest na specjalny rachunek przeznaczony właśnie odprowadzaniu podatku VAT. Taki mechanizm ma oczywiście na celu zminimalizowanie kontaktu przedsiębiorcy ze środkami, które z definicji należą się budżetowi państwa. Dzięki temu osoby nieuczciwe nie mają już aż tak wielkiego pola manewru do wszelkich działań niezgodnych z prawem.
Uszczelnienie z resztą tego sektora to coś na co od lat zwracało z resztą uwagę bardzo wielu ekspertów z dziedziny finansów. Prognozowali oni, że zdecydowanie zbyt dużo środków pieniężnych jest w ten sposób wyprowadzanych z naszego kraju. Obecnie dzięki właśnie split payment możliwe jest więc zwiększenie wydatków z budżetu państwa chociażby na wszelkiego rodzaju programy społeczne za pomocą których transferowane są środki do polskich rodzin.