Od kilku lat w ogłoszeniach o pracę można znaleźć pojęcie pracy zdalnej. Co ono oznacza? Otóż praca zdalna to nic innego jak praca poza biurem, tzn. w domu, na własną rękę, przy swoim komputerze. Zdalny pracownik pozostaje w kontakcie z pracodawcą za pomocą firmowego oprogramowania, maila i telefonu, wideorozmów czy czatu – wszystko zależy od charakteru pracy i wymagań zatrudniającego.
Praca zdalna nie jest związana z konkretnym stanowiskiem, aczkolwiek niektóre zawody stwarzają większe możliwości w tym zakresie. Zdalnie może pracować copywriter, grafik, social media manager czy pracownik telefonicznej obsługi klienta. Możliwości jest mnóstwo.
Zdarza się, że praca jest częściowo zdalna. To oznacza, że np. agencja reklamowa zgadza się, by pracownik – jeżeli tak mu wygodniej – spędzał w tygodniu 1-2 dni pracując we własnym domu. Resztę czasu pracy spędza w biurze. Coraz częściej korporacje przyznają swoim pracownikom również dni, w których mogą oni pracować zdalnie.
Jak znaleźć pracę zdalną?
Chcesz pracować zdalnie? Nie w każdym zawodzie jest to możliwe. Tak jak wspomnieliśmy, copywriterzy czy graficy mają ułatwione zadanie. W końcu często wcale nie trzeba mieć obok siebie szefa czy bezpośrednio kontaktować się z klientami, by tworzyć projekt. Wystarczy komputer w domu (firmowy lub domowy) i łącze internetowe. Dość często zdalnie pracują również programiści i osoby działające “na słuchawkach”.
Aby znaleźć pracę zdalną najłatwiej po prostu przeszukiwać ogłoszenia o pracę – w niektórych serwisach można zaznaczyć stosowną opcję (praca zdalna). Dobrym sposobem na znalezienie zatrudnienia zdalnego jest też dołączenie do grup dla freelancerów w social media.
Tak naprawdę trudno wskazać jasne granice pomiędzy freelancerem a pracownikiem zdalnym. Ten pierwszy może mieć wielu klientów, a pracownik zdalny to raczej osoba działająca na rzecz konkretnego pracodawcy. Nierzadko jednak zdarza się, że pracodawcy szukają wykonawców na wiele miesięcy, a nawet lat właśnie w grupach dla freelancerów.
Jeśli nie zależy Ci na tym, by być zatrudnionym w jednej firmie, przemyśl założenie własnej działalności. Posiadanie statusu Jednoosobowej Działalności Gospodarczej znacznie ułatwia znajdowanie klientów. Zleceniodawcy wolą po prostu dostać fakturę niż podpisywać umowy i przyjmować tym samym na siebie skomplikowane obowiązki księgowe.
Wady i zalety pracy zdalnej
Praca zdalna z pewnością ma wiele plusów i dla wielu osób jest wymarzonym sposobem zarobkowania – koniec z siedzeniem w biurze i znoszeniem humorów szefa czy nielubianych współpracowników. Taka forma zawodowego życia ma jednak też istotne wady.
Wyliczankę zacznijmy od zalet. Najważniejsze plusy pracy zdalnej to duża niezależność od pracodawcy, klientów czy przełożonych. Zwykle można wstawać o której się chce, dowolnie dysponować swoimi przerwami, a nierzadko nawet ilością godzin przepracowanych danego dnia. To oznacza, że zawsze się wyśpisz, bo nie musisz być rano w biurze. Jeśli rozboli Cię kolano, możesz w środku dnia wyjść do lekarza, bez brania zwolnienia. Gdy znajomi spontanicznie wpadają w odwiedziny, kończysz pracę, nawet jeśli przepracowałeś dopiero pięć godzin. Zawsze masz też czas dla rodziny i przyjaciół, gdy tego potrzebują.
Osoby, które lubią działać w ciszy doceniają pracę zdalną również za to, że łatwiej jest się skupić. Nie ma szumu biura, dzwoniących ciągle telefonów, rozmawiających współpracowników. Tylko Ty i Twój komputer.
Praca zdalna jest również korzystna z punktu widzenia osób, które lubią podróżować. Jeśli zarobki są przyzwoite, nic nie stoi na przeszkodzie (w pracy całkowicie zdalnej), by zacząć projekt w domu, a skończyć go w paryskim hotelu czy na egipskiej plaży.
A co z wadami pracy zdalnej? Najważniejszym minusem dla wielu osób są problemy z właściwą organizacją pracy. Są tutaj dwa ważne zagrożenia. Pierwsze to brak bezpośredniej presji, a co za tym idzie – brak mobilizacji do pracy. Szef Cię nie goni, klienci nie patrzą Ci na ręce, więc po prostu nie chce Ci się zabierać do pracy, gdy deadline jest odległy.
Zdarzają się też sytuacje odwrotne. Gdy obowiązków jest bardzo dużo, osoby pracujące zdalnie mają problem z ograniczaniem czasu pracy. Biuro jest cały czas pod ręką, więc można działać nawet 20 godzin dziennie. Zdarza się, że firmy muszą same limitować czas pracy np. poprzez wyłączanie dostępu do oprogramowania po godzinie 22:00, ponieważ osoby działające zdalnie pracują ponad siły.
Wadą pracy zdalnej jest także to, co wcześniej… wymieniliśmy jako zaletę – czas dla rodziny i znajomych. Pomaganie i wspólne chwile są ważne, ale bliscy nie zawsze są w stanie zrozumieć, że musisz wykonywać swoje obowiązki i nie masz czasu na popołudniową grę w tenisa czy wyjazd na zakupy. Może też się zdarzyć, że nadmiar pracy nie pozwoli Ci się skupić odpowiednio na obowiązkach rodzinnych – zamiast spędzać wieczór z najbliższymi (tak jak robiłbyś to po wyjściu z biura), siadasz wieczorem do komputera, bo wiesz, że zniecierpliwiony klient czeka na ważny projekt.
Podsumowując, to czym jest praca zdalna w teorii to tylko niewielka część zagadnienia, bo może ona mieć bardzo różny charakter. Taka forma pracy z pewnością ma wiele zalet, ale nie jest odpowiednia dla każdego. Wymaga sporo asertywności i samodyscypliny.