Kto odpowiada za montaż skrzynki na listy w bloku?

0
4573

Wprowadzając się do budynku wielorodzinnego – niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielem mieszkania, czy lokatorem – powinniśmy otrzymać dostęp do skrzynki pocztowej, dedykowanej do naszego lokalu mieszkalnego. Czy jednak sami musimy taką skrzynkę zamontować, czy zajmuje się tym ktoś inny?

Skrzynka na listy to niewątpliwie duży komfort. Posiadanie skrzynki odbiorczej przydaje się zarówno na wsi, jak i w centrum miasta, i nie zmienia tego nawet fakt, że nasza korespondencja w coraz większym stopniu staje się zdigitalizowana. Wciąż wiele ważnych dokumentów musi jednak posiadać formę pisemną, stąd skrzynki pocztowe nadal są w użyciu i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić.

Jeśli chodzi o montaż skrzynki, to sprawa jest prosta, jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym lub w bliźniaku – wówczas sami musimy zadbać o zakup i odpowiednie umieszczenie skrzynki na listy. A co w sytuacji, gdy jesteśmy mieszkańcami budownictwa wielorodzinnego?

Lokator nie kupuje skrzynki pocztowej

Skrzynka na listy jest jak komplet kluczy do drzwi zewnętrznych. Nie musimy „organizować” jej sobie sami, natomiast powinniśmy otrzymać dostęp do niej od dewelopera, zarządcy lub administratora budynku. Jeśli nie otrzymaliśmy klucza do skrzynki pocztowej lub zauważyliśmy, że w naszym bloku, apartamentowcu czy kamienicy skrzynki lokatorskie w ogóle nie zostały zamontowane, powinniśmy niezwłocznie to zgłosić.

Warto wiedzieć, że brak euroskrzynki może podlegać karze w wysokości nawet do 10 000 zł – kara może być wymierzona przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na podstawie art. 127 ustawy z 23 listopada 2012 roku Prawo Pocztowe. Jednak w przypadku budynku wielorodzinnego, to nie lokatorzy czy właściciele mieszkań mogą zostać tą karą obciążeni, a właśnie deweloper, zarządca lub administrator, a więc podmiot odpowiedzialny za zakup i montaż skrzynek lokatorskich.

skrzynki na listy

O czym jeszcze warto pamiętać jeśli chodzi o lokatorskie skrzynki na listy? Chociażby o tym, że skrzynka pocztowa w budynku wielorodzinnym powinna posiadać dedykowany klucz, tak, aby dostęp do niej miał tylko właściciel lub lokator określonego mieszkania. Skrzynki lokatorskie powinny być również odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych (a więc na przykład zamontowanej w części wspólnej budynku, dostępnej jedynie dla mieszkańców).

Administrator, zarządca lub deweloper jest też odpowiedzialny za prawidłowy montaż skrzynek pocztowych lokatorskich. Muszą więc one być stabilnie przytwierdzone np. do ściany, by nie dało się ich w łatwy sposób uszkodzić lub usunąć. Ważna jest również wysokość montażu – w tym przypadku wytyczne określa Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych. Zgodnie z tym aktem, dolna krawędź modułu skrzynek lokatorskich powinna znajdować się nie niżej niż 70 cm od podłoża, a górna krawędź nie powinna się znajdować wyżej niż 160 cm od podłoża. Dzięki temu do swoich skrytek będą miały dobry dostęp również osoby jeżdżące na wózku (zaleca się przydzielanie im skrzynek w dolnej części modułu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here