Kariera czy rodzina – trudny wybór kobiet

0
3231

Kariera czy rodzina? – ten dylemat trapi głównie kobiety w wieku 25-35 lat. Mężczyźni praktycznie w każdym wieku mogą spłodzić potomka, więc nie spieszą się z założeniem rodziny. A nawet jeśli wcześnie zostaną ojcami, z reguły nie muszą rezygnować z dalszej kariery – rola pełnoetatowego rodzica zwykle przypada kobietom. I to właśnie one mają najwięcej do stracenia. Obowiązkowy urlop macierzyński jest wprawdzie płatny, ale po jego zakończeniu młoda mama może mieć problemy z powrotem na dawne stanowisko. Bywa, że obowiązki kobiety przejmuje ktoś bardziej dyspozycyjny i z lepszymi kwalifikacjami – wtedy utrzymanie dawnego etatu stoi pod dużym znakiem zapytania. W dodatku powrót na rynek pracy wiąże się z dużymi dylematami – oddać dziecko do żłobka czy poprosić teściową o pomoc? Niektóre matki nie wyobrażają sobie rozstania z maluchem, toteż całkowicie rezygnują z pracy, a po latach zaczynają tego żałować. Scenariusze mogą być różne, więc nic dziwnego, że młode kobiety wciąż zadają sobie pytanie: kariera czy rodzina?

Najpierw kariera, potem dziecko?

Z praktycznego punktu widzenia to bardzo rozsądne podejście. W wieku 20-35 lat masz najwięcej sił i odwagi do prężnego rozwijania swojej kariery. Możesz dokształcać się, wyemigrować za granicę w poszukiwaniu  dobrze płatnej posady lub założyć własną działalność gospodarczą. Nie czujesz odpowiedzialności za rodzinę, więc możesz sobie pozwolić na ryzykowne decyzje i stawianie wszystkiego na jedną kartę. Możesz całkowicie zmienić branżę albo spróbować sił w międzynarodowej korporacji. Możesz wziąć kredyt na rozwój własnego start-upu albo zainwestować w dzieła sztuki czy kryptowalutę. Jednym słowem – robisz to, co chcesz, a dylemat kariera czy rodzina nie spędza Ci snu z powiek. Nie musisz nikogo pytać o zdanie ani przejmować się, że wkrótce dziecko zacznie chorować i nie znajdziesz opiekunki. Nie martwisz się również o pieniądze, bo wydajesz je tylko za siebie i w razie problemów z płynnością finansową możesz zacisnąć pasa. Wybór najpierw kariera, potem rodzina ma jeszcze jedną ważną zaletę – zyskujesz czas na osiągnięcie niezależności i stabilności finansowej, co w przyszłości ułatwi Ci podjęcie decyzji o zamążpójściu i urodzeniu dziecka. Kobiety, które zdobyły doświadczenie zawodowe i dobrze płatną pracę, nie muszą ograniczać się do jednego potomka, bo będą w stanie zadbać o przyszłość nawet dużej rodziny.

Rodzina, a później kariera?

Niestety, biologia nie idzie w parze z pragmatyzmem. Poświęcenie młodych lat wyłącznie na karierę, może zaprzepaścić Twoje szanse na założenie rodziny. Im jesteś starsza i bardziej doświadczona, tym trudniej będzie Ci znaleźć partnera, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. W dodatku późne macierzyństwo może być znacznie trudniejsze niż przypuszczałaś – masz mniej sił niż 5-10 lat temu i coraz gorzej znosisz nieprzespane noce. Odzyskanie formy po ciąży wymaga  od Ciebie znacznie więcej wysiłku niż od młodszych matek – siłą rzeczy zaczynasz porównywać się do innych. Nie można również zlekceważyć faktu, że późna ciąża obarczona jest większym ryzykiem wad wrodzonych u płodu i komplikacjami okołoporodowymi.

Jeśli zatem w wyborze kariera czy rodzina, stawiasz na drugą opcję, być może wyjdzie Ci to na dobre. Wprawdzie masz ograniczone możliwości rozwoju, ale z drugiej strony zyskujesz więcej czasu na zaplanowanie swojej ścieżki zawodowej. Po „odchowaniu” malucha możesz wrócić na studia albo poszukać pracy na cały lub pół etatu. Wbrew pozorom pracodawcy nie skreślają młodych matek – żywią przekonanie, że pracownica mająca już dziecko nie zajdzie prędko w ciążę, w przeciwieństwie do panny czy świeżo upieczonej mężatki. Co więcej, obecnie istnieje tak wiele możliwości pracy zdalnej, że przy odrobinie dobrej organizacji możesz połączyć wychowywanie dziecka z zarabianiem. Tym sposobem nie ograniczasz swojej macierzyńskiej roli, a jednocześnie zyskujesz poczucie większej niezależności finansowej.

Mimo wielu zalet nie da się ukryć, że wczesne macierzyństwo wiąże się z dużymi ograniczeniami i wyrzeczeniami. Wybór kariera czy rodzina może być szczególnie bolesny dla kobiet, których wyuczony zawód wymusza częste podróże (stewardessa, przewodnik turystyczny, fotoreporter, audytor, archeolog) i które marzą o kierowniczym stanowisku.

Wybieranie pomiędzy karierą a rodziną jest niezwykle trudne –  obie drogi mają swoje wady i zalety. Jednak najważniejsze jest samodzielne podjęcie decyzji, bez sugerowania się opiniami otoczenia czy naciskami ze strony partnera. Zbyt wczesne macierzyństwo może być przyczyną rosnącej frustracji z powodu niestabilnej sytuacji zawodowej, z kolei skupienie się na karierze poważnie ogranicza Twoje możliwości na założenie rodziny w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here