Rachunki za prąd polskich gospodarstw domowych, jeśli weźmiemy pod uwagę ich dochody, należy uznać za relatywnie wysokie. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają je w odczuwalny sposób obniżyć. Od czego zatem zacząć?
W praktyce by obniżyć zużycie energii, wystarczy zmienić część swoich nawyków i z większą świadomością korzystać z urządzeń elektrycznych. Wcielając w życie poniższe zasady, można szybko zapewnić sobie oszczędności – co prawda stosunkowo nieduże, ale za to niewymagające większego zaangażowania.
Zainwestuj w energooszczędne sprzęty
W największym stopniu rachunki za prąd pozwala obniżyć inwestycja w energooszczędne sprzęty i żarówki. Warto zdecydować się na zakup przede wszystkim odpowiedniej lodówki i pralki, bo to one zużywają najwięcej energii. Jeżeli do tej pory użytkowana była na przykład płyta elektryczna, to warto rozważyć jej wymianę na bardziej oszczędną płytę lub kuchenkę gazową. Należy przy tym podkreślić, że jeśli użytkowane urządzenie nie działa już wydajnie, to zakup nowego, ale taniego i kiepskiej jakości nie będzie dobrym rozwiązaniem. W razie braku niewielkiej kwoty sprawdzi się pożyczka chwilówka online, która pozwoli sfinansować zakup energooszczędnego sprzętu i czerpać z niego korzyści przez wiele lat.
Nie gotuj zbyt dużo wody
Niezależnie czy mowa o czajniku, czy kuchence elektrycznej, zużywają one dużo prądu. Regularnie gotując tylko tyle wody, ile jest rzeczywiście potrzebne, można wygenerować spore oszczędności. Korzystając przy tym z kuchenki, koniecznie trzeba pamiętać o przykrywaniu garnka.
Wyłączaj nieużywane sprzęty
Komputer, telewizor, drukarka, suszarka i inne sprzęty nawet gdy są tylko włączone do kontaktu, zużywają niewielką ilość prądu. O ile w skali tygodnia czy miesiąca nie przekłada się to na duże straty pieniężne, o tyle w skali roku może już oznaczać dodatkowe kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.
Wybierz oświetlenie punktowe
Wiele osób ma tendencję do częstego korzystania z oświetlenia sufitowego nawet wówczas, gdy nie jest to niezbędne. To spory błąd, bo daje duże rozproszenie światła, a to nie sprzyja oszczędnościom. Takie czynności jak korzystanie z laptopa lub czytanie książki można wykonywać przy tańszym i bardziej efektywnym oświetleniu punktowym, czyli np. lampie.
Korzystaj z „ciepła resztkowego”
Rachunki za prąd można obniżyć również dzięki umiejętnemu przyrządzaniu potraw na kuchence lub w piekarniku. Gotując, smażąc czy piekąc, można korzystać z tzw. ciepła resztkowego, które jest wytwarzane przez urządzenie jeszcze kilka minut po wyłączeniu. Zawsze warto więc wyłączyć urządzenie odpowiednio wcześnie i wykorzystać produkowane przez nie “darmowe” ciepło.