Celem istnienia urzędów pracy jest szeroko pojęta pomoc bezrobotnym. Po zarejestrowaniu się w urzędzie zyskujesz wiele korzyści: możesz korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej dzięki ubezpieczeniu, masz prawo do zasiłku (o ile wcześniej pracowałeś), możesz wziąć udział w programie aktywizacyjnym (staże, szkolenia, dofinansowania), wreszcie możesz zawalczyć o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Przebywanie na „bezrobociu” jest dla Ciebie jedynie przykrą koniecznością do czasu znalezienia nowej pracy? W takim razie pamiętaj, że niezwłocznie po podjęciu zatrudnienia musisz poinformować urząd o zmianie swojego statusu „poszukujący pracy”. Sprawdź zatem, jak wyrejestrować się z urzędu pracy.
Jaka kara grozi Ci za nieujawnienie podjęcia pracy?
Zdarza się, że bezrobotny znajduje zatrudnienie i nie zawiadamia urzędu pracy o zaistniałym fakcie. Jedni po prostu nie wiedzą, że mają taki obowiązek bez względu na rodzaj umowy. Inni pracują „na czarno”, często nie z własnej woli. Z kolei osoby zarabiające na umowę o dzieło (lub inną umowę bez odprowadzania składek) chcą nadal korzystać z bezpłatnego ubezpieczenia. Niezależnie od okoliczności kara za niepoinformowanie urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, wynosi od 500 zł w górę. Na wyrejestrowanie się z urzędu pracy masz 7 dni kalendarzowych liczonych od dnia podjęcia pracy zarobkowej.
Pracujesz, ale na śmierć zapomniałeś o wypisaniu się z rejestru bezrobotnych? Nawet po przekroczeniu terminu 1 tygodnia możesz to zrobić bez konsekwencji finansowych – czym prędzej zgłoś się w urzędzie i złóż oświadczenie o wyrejestrowaniu. Grzywnie nie podlegają osoby, które zgłoszą podjęcie pracy wcześniej, niż urząd dowie się o tym wskutek przeprowadzenia kontroli.
Wyrejestrowanie z urzędu pracy – osobiście, pocztą, przez Internet
Udało się! Znalazłeś pracę i chcesz jak najszybciej pozbyć się statusu osoby bezrobotnej. Jak wyrejestrować się z urzędu pracy? To proste. Najpierw napisz oświadczenie o wyrejestrowaniu – gotowy szablon możesz znaleźć na stronie swojego urzędu pracy. Dołącz dokument potwierdzający zatrudnienie, czyli kopię umowy o pracę. Jeśli wyrejestrowanie następuje wskutek założenia własnej działalności gospodarczej, możesz dołączyć kopię wniosku o wpis do CEIDG. Natomiast jeśli wypisujesz się z ewidencji bezrobotnych z zupełnie innego powodu, wystarczy samo oświadczenie z podaniem przyczyny (np. wyjazd za granicę, zmiana miejsca zamieszkania, ubezpieczenie przez zakład pracy współmałżonka). Oczywiście jeśli chcesz zachować dla siebie motywy rezygnacji z usług urzędu pracy, jako powód wystarczy podać przyczyny osobiste.
Oświadczenie napisane, ale nadal masz wątpliwości, jak wyrejestrować się z urzędu pracy? Możesz zgłosić się osobiście, choć wystarczy upoważnić bliską osobę do oddania dokumentów. Oświadczenie możesz wysłać również pocztą tradycyjną lub faksem – adres i numer faksu znajdziesz na stronie urzędu pracy. Aby stracić status osoby bezrobotnej nie musisz nawet ruszać się z domu. Obecnie większość urzędów respektuje wnioski wysłane e-mailem – musisz jedynie dodać w załączniku skany oświadczenia i umowy o pracę (lub innego dokumentu). Wyrejestrowanie z urzędu pracy jest możliwe także za pośrednictwem strony praca.gov.pl. Zanim jednak wyślesz dokumenty pocztą lub e-mailem, upewnij się, jakie procedury obowiązują w Twoim urzędzie pracy.