Niektóre branże w wyniku pandemii koronawirusa wciąż nie odzyskały swojej pozycji na rynku pracy. Nie dotyczy to sektora IT, w którym warunki zatrudnienia stały się jeszcze lepsze. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez HRK, agencję rekrutacyjną, specjalizująca się m.in. w branży IT. Co uległo zmianie i jak aktualnie wyglądają oferty pracy dla specjalistów IT?
Praca z domu – plusy i minusy w branży IT
Jeśli pandemia koronawirusa spowodowała zmiany w branży IT, to zdecydowanie są to zmiany na lepsze. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści zatrudnieni w tym sektorze. Agencja rekrutacyjna HRK, która specjalizuje się m.in. w obszarze IT, przeprowadziła badanie „Nowa normalność. Rynek pracy IT po pandemii”, w którym uczestnicy ocenili sytuację związaną z warunkami zatrudnienia, poszukiwaniem pracy oraz rekrutacji w IT.
Home office stał się częścią nowej rzeczywistości. Choć niektórzy pracodawcy mogli się spodziewać, że po pandemii wrócimy do trybu stacjonarnego, to pracownicy upodobali sobie możliwość pracy z domu. Wystarczy przejrzeć przykładowe oferty pracy z sektora IT, by stwierdzić, że home office jest standardem oferowanym w ogłoszeniach. Z raportu HRK, agencji rekrutacyjnej, specjalizującej się m.in. w branży IT, wynika, że aż 88 proc. spośród respondentów ocenia pozytywnie u swojego pracodawcy w czasie pandemii możliwość pracy w trybie home office. Oczywiście jest to rozwiązanie, które wymaga podjęcia pewnych działań, takich jak zapewnienie pracownikowi odpowiedniej higieny pracy, wsparcia w postaci sprzętu czy wdrożenia komunikatorów. Wspomniany wyżej raport wskazuje, że w większości firm udało się o to zadbać. Niestety, aż 69 proc. uczestników badania negatywnie w trakcie pandemii ocenia wysiłki pracodawców dotyczące dofinansowania kosztów, z którymi wiąże się praca z domu. Jest to ważna informacja dla firm, które chcą zawalczyć o przyszłych kandydatów do pracy.
Rekrutacja IT – krótsze i zdalne procesy
Zdalna rekrutacja w IT w trakcie kolejnych lockdownów była niekiedy koniecznością. Rozwiązanie to zostało jednak docenione zarówno przez pracodawców, jak i kandydatów poszukujących pracy. Szybko okazało się, że zdalna rekrutacja IT oznacza mniej kosztów po obu stronach, a także przyspiesza cały proces. Z badania agencji rekrutacyjnej HRK, specjalizującej się m.in. w sektorze IT, wynika, że kandydaci w czasie pandemii doceniają m.in. mniejszą liczbę etapów rekrutacji, lepszy kontakt z rekruterem, szybsze otrzymywanie informacji zwrotnych oraz szybszą finalizację procesu. Aż 87 proc. uczestników badania pozytywnie oceniło możliwość prowadzenia procesu rekrutacyjnego w całości online.
Rekrutacja IT – wynagrodzenie
W trakcie pandemii wynagrodzenie w IT uległo jedynie niewielkim zmianom. Nieco ponad połowa badanych zadeklarowała wzrost wynagrodzenia o minimum 10 proc. Zarobki uległy pogorszeniu jedynie w przypadku 8 proc. badanych. Jednocześnie, jak wynika ze wspomnianego raportu, eksperci IT są otwarci na zmianę specjalizacji, a prawie 90 proc. jest gotowa rozważyć również zmianę pracodawcy, ale w większości przypadków skusiłyby ich
jedynie wyjątkowo atrakcyjne oferty. Jest to kolejna informacja, którą powinny wziąć pod uwagę firmy planujące rekrutacje w IT.
Więcej dowiesz się na https://hrk.pl/pl/it-contracting