Podstawowym błędem osób starających się o pracę jest niedocenianie znaczenia CV. Wielu kandydatów traktuje dokumenty aplikacyjne po macoszemu. Tymczasem podstawowe błędy, takie jak: brak zdjęcia, niechlujne pismo odręczne, przestarzały szablon czy ubogie słownictwo mogą skutecznie zaprzepaścić szansę na upragnione stanowisko. Dobrze napisany życiorys powinien skutkować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, niezależnie od liczby i potencjału innych kandydatów. Nawet jeśli posada trafi ostatecznie do kogoś innego, porządne CV będzie nadal pracowało na Twoją korzyść – rekruter zachowa je w swojej bazie i zadzwoni do Ciebie przy okazji kolejnego naboru pracowników. Jeśli zatem nie wiesz, jak napisać życiorys do pracy, koniecznie przeczytaj ten poradnik.
Konkretne i wartościowe informacje
Dobre CV musi być zwięzłe, dlatego cały tekst powinien zmieścić się na jednej stronie A4. Redagując treść, patrz z punktu widzenia pracodawcy. Podkreśl swoje zalety i osiągnięcia, ale tylko te naprawdę istotne dla firmy. Nie zamieszczaj w życiorysie:
- miejsca urodzenia
- informacji nt. rodziny (chyba, że bliscy pracują w tej samej branży)
- stanu cywilnego
- rozwlekłych opisów stanowisk, które nie mają nic wspólnego z ofertą pracy
- informacji o mało ważnych osiągnięciach (np. wygrane w konkursach szkolnych)
- nieistotnych informacji nt. szkół (np. profilu klasy w szkole średniej)
Pamiętaj, że dla rekrutera najważniejsze są dwie pozycje: doświadczenie i wykształcenie, dlatego przy pisaniu życiorysu do pracy skup się właśnie na tych akapitach. Nie ma sensu tworzyć elaboratów o ambicjach zawodowych czy umiejętnościach miękkich – w przeciwnym razie rekruter szybko odpuści sobie dalsze czytanie.
Podziel CV na czytelne sekcje, w których umieścisz kolejno: doświadczenie zawodowe (stanowisko + zakres obowiązków), edukację (najlepiej tylko studia), umiejętności (głównie kompetencje twarde). Możesz również przeznaczyć krótki akapit na dodatkową działalność i cele zawodowe – o ile są pokrewne dla działalności potencjalnego pracodawcy.
Ostrożnie z doświadczeniem zawodowym
Jeśli masz duże doświadczenie zawodowe i pracowałeś dla wielu firm, nie musisz opisywać całej swojej kariery od zakończenia szkoły – wybierz tylko te pozycje, które będą atrakcyjne dla nowego pracodawcy. Czasami duża liczba myślników może odstraszyć rekrutera, który może uznać, że nie potrafisz nigdzie zagrzać miejsca na dłużej i nie warto w Ciebie inwestować. Nie przesadź też w drugą stronę – zbyt lakoniczne CV nikomu nie zapadnie w pamięć. Jeśli nie wiesz, jak napisać życiorys z powodu braku doświadczenia zawodowego, możesz zlecić to zadanie profesjonalistom ogłaszającym się w Internecie.
Życiorys skrojony na miarę
Korzystasz z gotowego szablonu i wysyłasz 50 identycznych CV do firm z różnych branż? W takim razie brak odpowiedzi ze strony rekrutera nie powinien Cię zdziwić. Wysyłając uniwersalne CV chcesz zainteresować wszystkich, a w efekcie… nie interesujesz nikogo. Czego innego oczekuje pracodawca poszukujący osobistego tłumacza do firmy, czego innego będzie wymagać dyrektor szkoły. To, co będzie ważne w branży logistycznej, nie będzie miało żadnego znaczenia w firmie informatycznej. O ile w „budżetówce” najbardziej liczy się wykształcenie, o tyle w prywatnej firmie bardziej zwracają uwagę na praktyczne umiejętności.
W takim razie jak napisać życiorys do pracy? Najpierw uważnie przeczytaj ogłoszenie, zwracając uwagę na wytyczne i uwagi rekrutera. Następnie weź uniwersalny szablon (napisany przez Ciebie wcześniej) i przeredaguj go tak, aby spełniał oczekiwania konkretnego pracodawcy. Przykładowo, aplikując na stanowisko tłumacza koniecznie wspomnij o podróżach zagranicznych i bezpośrednim kontakcie z językiem obcym, natomiast w CV do pracy w szkole językowej uwypuklij swoje doświadczenie z dziećmi (choćby praktyki studenckie w szkole).
Spersonalizowane CV powinno nawiązywać do treści ogłoszenia – wskaż wymagania, które spełniasz i przedstaw konkretne korzyści dla firmy. Ważne informacje możesz poprzeć statystykami (np. jak wzrosły wyniki sprzedaży po Twoim zatrudnieniu), osiągnięciami umiejscowionymi w czasie i opisanymi liczbami, a także zdobytymi nagrodami i uprawieniami.