Jak napisać CV do pracy?

0
2046

Prędzej czy później na każdego przychodzi pora – czas wziąć się za szukanie pracy. Aby było to możliwe, musisz jednak dysponować podstawowym narzędziem w postaci spisanego życiorysu. Jak przygotować CV szukając pracy? Co zrobić, by zwiększało ono Twoją przewagę nad konkurencyjnymi kandydatami?

Wykorzystaj gotowe wzory CV

Zacznijmy od kwestii, która może wydawać się drugorzędna, ale tak naprawdę ma ogromne znaczenie. Mowa o estetyce Twojego CV. Każdy rekruter podczas standardowej procedury otrzymuje kilkadziesiąt lub kilkaset odpowiedzi na ogłoszenia. Wszystkie z nich zawierają CV. Czy myślisz, że osoba, która musi przejrzeć tak wiele CV poświęci więcej niż kilka sekund na próbę rozszyfrowania nieczytelnego życiorysu? Z pewnością nie!

Jak napisać CV? Przede wszystkim tak, by było ono przejrzyste, schludne, a najlepiej także eleganckie i nowoczesne. Nie musisz przy tym polegać jedynie na własnym zmyśle estetycznym. Piękne gotowe wzory znajdziesz na wielu stronach internetowych. Jedne są płatne, a inne całkiem darmowe. Wybierz któryś z nich i po prostu uzupełnij go własnymi danymi.

Co wobec tego powinno się znaleźć w CV?

Obowiązkowe pozycje w CV

W żadnym CV nie może zabraknąć podstawowych danych na temat kandydata. Muszą być one dobrze wyeksponowane – najlepiej na samej górze. Tam powinno znaleźć się imię i nazwisko, wiek oraz najważniejsze informacje kontaktowe, czyli telefon oraz email.

Jak napisać CV do pracy? Koniecznie musisz zawrzeć też info o Twoim wykształceniu i dotychczasowym doświadczeniu zawodowym. Wiele osób wpisuje tu szczegółowe daty. Nie mają one jednak większego znaczenia. Wystarczy, że poprawnie wskazują okres doświadczenia (można sprawdzić ilość przepracowanych lat lub miesięcy). Jeśli zastanawiasz się, czy masz podać datę obrony pracy magisterskiej czy raczej zakończenia roku akademickiego – po prostu wpisz same lata. Nie warto zawracać sobie głowy szczegółami.

Ważniejsze jest to, by podkreślić związek doświadczeń i wykształcenia ze stanowiskiem pracy, na które aplikujesz. Jeśli tytuł Twojej pracy licencjackiej był związany z daną branżą, koniecznie uwzględnij to w CV. Nie zaszkodzi też podanie nazwy specjalizacji, jeśli jest ona adekwatna etc.

Umiejętności i osiągnięcia

Życiorys musi również informować pracodawcę o Twoich umiejętnościach i osiągnięciach ważnych z punktu widzenia przyszłej pracy. Jak napisać CV, by uwzględniało takie dane? Po prostu stwórz odpowiednią rubrykę, w której wpiszesz wszystkie nagrody w tematycznych konkursach, współpracę przy organizacji adekwatnych eventów czy nawet własne inicjatywy, jak prowadzenie bloga albo fanpage’a.

Zdecydowanie dobrym pomysłem jest również stworzenie działu “Certyfikaty”. Jeśli możesz się pochwalić ukończonymi szkoleniami, koniecznie wpisz uzyskane certyfikaty w tym miejscu.

Większość osób dodaje jeszcze nieformalną sekcję z zainteresowaniami i hobby. Nie jest ona niezbędna, ale pokazuje Twoją prywatną stronę. Wpisując swoje hobby dajesz się polubić przyszłemu pracodawcy.

Jakie zdjęcie do CV?

Zdecydowana większość CV zawiera również zdjęcie kandydata. Nad tym elementem nowe osoby na rynku pracy spędzają wiele czasu. Jakie zdjęcie w CV powinno się znaleźć?

Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na przygotowanie życiorysu, możesz po prostu dodać swoje najświeższe zdjęcie legitymacyjne lub dyplomowe. Większość fotografów udostępnia je dziś na nośnikach cyfrowych, więc z pewnością taka fotka leży gdzieś na Twoim dysku albo w szafie na CD.

Jeśli masz trochę więcej czasu, postaraj się znaleźć coś ciekawszego. Dobrym pomysłem jest wrzucenie naturalnego, uśmiechniętego zdjęcia (ale nie z imprezy!) w przynajmniej półformalnym stroju. Koszula lub marynarka są jak najbardziej na miejscu. Oczywiście zdjęcie powinno wyraźnie ukazywać przede wszystkim twarz kandydata.

Najbardziej zaawansowana, ale też najskuteczniejsza alternatywa, to tzw. zdjęcie biznesowe. Zrobisz je w wielu punktach fotograficznych lub u osób specjalizujących się w takiej fotografii. To zdjęcia wykonywane specjalnie na potrzeby rynku pracy czy prowadzonej firmy. Świetnie nadają się do wrzucenia na LinkedIn i innych social media. Genialnie wyglądają również w CV, więc warto zdecydować się na taką inwestycję.

CV dopasowane do oferty

Na koniec mamy dla Ciebie złą wiadomość – jedno CV może nie wystarczyć. Jeżeli bierzesz pod uwagę stanowiska o różnym charakterze, w każdym wypadku powinieneś wysłać odpowiednio dopasowane CV.

Postaraj się za każdym razem dobrać taki zestaw umiejętności i doświadczeń, który zrobi największe wrażenie na danym pracodawcy. Jednocześnie unikaj elementów nie mających związku z daną branżą. Na przykład doświadczenie sprzedaży w trzech sklepach spożywczych zajmie dużo miejsca, a na pewno nie pomoże Ci w zdobyciu pracy Junior Java Developera czy copywritera w agencji SEO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here