W temacie emerytur każdy Polak wie tyle, że są one niskie, trzeba długo pracować, by sobie na nią zasłużyć, a do tego kolejne rządy wprowadzają swoje modyfikacje. W związku z tym wiele osób po prostu nie rozumie, ile lat pracy do emerytury im pozostało.
Wiek emerytalny i staż pracy
Wiek emerytalny postanowił podnieść rząd Donalda Tuska, z kolei po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku powrócono do niższych progów, które od 1 października 2017 roku wynoszą 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (za to są niższe).
Od 1 października 2017 roku kobiety mogą otrzymać emeryturę minimalną, gdy mają przepracowane 20 lat. W przypadku mężczyzn próg ten wynosi 25 lat. Warto jednak wiedzieć, że wlicza się nie tylko okres samej oskładkowanej pracy. Do przepracowanego okresu doliczyć można również lata studiów oraz czas pobierania zasiłku chorobowego. W ustawie jednak znajduje się też istotne zastrzeżenie: okresy nieskładkowe nie mogą stanowić więcej niż 1/3 okresów składkowych. To oznacza, że np. rozpoczynanie drugiego kierunku studiów po wcześniejszym zdobyciu tytułu magistra na innych studiach sprawi, że perspektywa emerytury minimalnej będzie bardziej odległa.
Przejście na emeryturę bez odpowiedniego stażu może oznaczać otrzymywanie emerytury poniżej kwoty minimalnej.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć?
Emerytura jest prawem, ale nie obowiązkiem każdego obywatela. Jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego chcesz nadal kontynuować pracę, będzie to możliwe. Wiele osób decyduje się na takie wyjście, aby po prostu nie nudzić się na emeryturze. Jeszcze ważniejszy jest jednak argument finansowy. Oprócz pytania o to, ile lat pracy do emerytury zostało, warto zadać sobie jeszcze jedno: jak wysoka będzie emerytura?
Odpowiedź jest zależna od kilku czynników. Są to m.in.:
- suma opłaconych i zwaloryzowanych składek
- kwota środków zgromadzonych na subkoncie
- kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego
Co z tego wynika dla przyszłego emeryta? To, że im dłużej będzie pracował, tym większą emeryturę dostanie. Każdy kolejny rok pracy przekłada się na wyższą “wypłatę” na emeryturze.
Duży wpływ na okres pozostały do emerytury mają również formy zatrudnienia. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że praca na czarno oddala perspektywę emerytury minimalnej. Jednak umowa o dzieło oraz umowa zlecenie, czyli tak zwane umowy cywilno-prawne (nazywane czasem “śmieciówkami”), również nie są wliczane do stażu pracy. W większości przypadków umowy zlecenie są oskładkowane, co oznacza, że odprowadzane świadczenia będą brane pod uwagę podczas wyliczania wysokości emerytury. Mimo tego umowa zlecenie nie zwiększa stażu pracy. Do stażu pracy wliczają się jedynie lata przepracowane na umowie o pracę (oraz okres studiów i zwolnień chorobowych – zgodnie z tym, co napisaliśmy wyżej). Na długość stażu nie wpływa natomiast wielkość etatu.
Ponadto w określonych warunkach i przy wymaganym stażu pracy można przejść na tak zwane emerytury pomostowe. Jest to prawo do emerytury wcześniejszej o 5 lat od podstawowych progów.