Dotacje na innowacje dla firm – co warto o nich wiedzieć?

0
1850

Wprowadzenie na rynek innowacyjnych usług lub produktów to dla coraz większej liczby przedsiębiorstw „być albo nie być”. To właśnie innowacyjność stała się najmocniejszą kartą przetargową w walce o klienta. Dla mniejszych polskich firm to nie lada wyzwanie – z powodu braku odpowiednich środków trudno im rozwijać innowacyjne projekty, skoro za rywali mają często międzynarodowych gigantów z potężnym zapleczem finansowym i badawczym. Jedyną szansą na przełamanie impasu są więc dla nich dotacje unijne na rozwój firmy i na projekty B+R. Co konkretnie można dzięki nim sfinansować i jak uzyskać wsparcie?

Bez innowacji coraz trudniej osiągnąć sukces na rynku

Globalizacja ma swoje plusy i minusy – z jednej strony daje firmom nieograniczony dostęp do rynków na całym świecie, lecz z drugiej wymaga konkurowania z większą liczbą innych przedsiębiorstw, niestety często tymi największymi i najbogatszymi. Polskie firmy od wielu lat świetnie sobie radziły z konkurencją, ale głównie dzięki temu, że ze względu na stosunkowo niższe koszty pracy mogły zaproponować po prostu tańsze produkty i usługi.

Dzisiaj większość firm już sobie zdaje sprawę, że aby osiągnąć sukces na rynku, muszą stosować innowacyjne rozwiązania, które pozwolą im oferować klientom zarówno tanie produkty i usługi, jak i odpowiadające ich oczekiwaniom. A te ostatnie nieustannie rosną ze względu na galopujący postęp technologiczny.

Badania innowacyjności polskich przedsiębiorstw przeprowadzone przez PARP wykazały, że źródłem pomysłów dla ponad 48% innowacyjnych firm jest właśnie badanie potrzeb klientów. To oni w głównej mierze narzucają kierunek rozwoju produktów i usług. Tylko nieco mniejszą, ale jednak równie ważną rolę odgrywają nowinki technologiczne w branży. Zasada jest tutaj prosta: skoro konkurent podbił rynek ciekawym rozwiązaniem w swoim produkcie, to trzeba to rozwiązanie albo udoskonalić, albo wymyślić jeszcze lepsze.

Europejskie fundusze na innowacje – „od pomysłu do przemysłu”

Rozwój innowacyjności to priorytet w aktualnym rozdaniu funduszy europejskich na dofinansowanie firm na lata 2014-2020. Polska na ten cel otrzymała potężny budżet, którego rozdysponowaniem zajmuje się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dotacje na innowacje przyznawane są firmom oraz jednostkom badawczym w ramach trzech programów:

– Programu Inteligentny Rozwój,

– Programu Wiedza Edukacja Rozwój,

– Programu Polska Cyfrowa.

Oprócz tego przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o fundusze europejskie na innowacje w ramach programów regionalnych.

Najważniejszym z nich jest jednak Program Inteligentny Rozwój, którego motto brzmi „od pomysłu do przemysłu”, co podkreśla znaczenie komercjalizacji wyników badań naukowych. W ramach tego programu organizowane są konkursy na dotacje dla firm (głównie są to dotacje unijne dla firm już istniejących) na realizację szeroko rozumianych działań z zakresu B+R i wsparcie ich innowacyjności.

Firmy mogą otrzymać zarówno dotacje na innowacje produktowe, jak i w zakresie organizacji przedsiębiorstwa. Co więcej, istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie projektów B+R zarówno tych planowanych, jak również już istniejących. Wszystko tak naprawdę zależy od warunków danego konkursu. Bardziej precyzyjne informacje na temat rodzajów dofinansowania na innowacje znaleźć można na stronie firmy zajmującej się od wielu lat pomocą w ich pozyskiwaniu: subitoadvising.pl/dotacje-na-innowacje.

Które firmy mają szansę na dofinansowanie na innowacje?

Unijne dotacje na innowacje są przeznaczone zarówno dla bardzo dużych firm i tzw. konsorcjów (czyli grupy przedsiębiorstw), jak również dla firm z sektora MŚP. Warto jednak zauważyć, że znaczna część konkursów umożliwiających ubieganie się o fundusze na projekty B+R jest skierowana do firm z regionów słabiej rozwiniętych.

Oprócz konkursów ogólnych przeznaczonych dla firm o dowolnym profilu działalności organizowane są także konkursy dla wybranych branż np. w ramach porgamu INNOstal o dotacje mogą ubiegać się firmy z z sektora stalowego, a w ramach programu GameINN firmy zajmujące się projektowaniem gier video.

Większość konkursów pozwala uzyskać bezpośrednio dofinansowanie na rozwój firmy, są jednak i takie, które przewidują dotacje na opłacenie badań realizowanych na rzecz firmy przez zewnętrzne ośrodki naukowo- badawcze.

Pozyskanie dotacji na innowacje – od czego zacząć?

Firmy chcące otrzymać dofinansowanie na innowacje muszą przede wszystkim uważnie śledzić pojawiające się w tym zakresie konkursy i nabory wniosków. Ich harmonogram na 2019 rok znaleźć można choćby na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Praktyka pokazuje, że większość firm (zwłaszcza z sektora MŚP) ma duże trudności w dopasowaniu konkursu do swoich potrzeb. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest już na samym początku po prostu skorzystać ze wsparcia specjalistów od pozyskiwania funduszy – ich usługi zazwyczaj obejmują nie tylko samo przygotowanie wniosku o dotację, ale także szeroko rozumiane doradztwo i wsparcie na każdym etapie ubiegania się o fundusze. Co więcej, wiele z nich proponuje także pomoc w rozliczaniu środków już podczas realizacji i po zakończeniu projektu – te elementy również okazują się trudne dla wielu firm, ponieważ wymagają dopełnienia wielu skomplikowanych procedur i formalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here