Elewacje wentylowane HPL, których podstawą są nowoczesne okładziny elewacyjne, to coraz częściej spotykany sposób wykańczania budynków. Jakie są zatem podstawowe zalety takich elewacji? Czy ich rynkowa cena jest adekwatna do jakości? I w końcu, czy na elewacji wentylowanej może skorzystać również budownictwo prywatne?
Właściwości elewacji wentylowanych
Do stworzenia elewacji wentylowanej można wykorzystać nie tylko HPL, ale także włókno-cement czy kamień. Tak naprawdę można stwierdzić, że nadają się do tego wszelkie okładziny elewacyjne. Mocuje się je do ściany budynku przez podkonstrukcję, zazwyczaj w postaci rusztu, dzięki czemu tworzy się pod nimi tzw. komin wentylacyjny. W przestrzeni tej cyrkuluje powietrze, wilgoć odprowadzana jest natomiast na zewnątrz. Jest to bardzo ważne, ponieważ zapobieganie kondensacji pary wodnej nie dopuszcza do powstawania pleśni i grzybów.
Czym charakteryzują się okładziny elewacyjne z HPL?
Duroplastyczny laminat wysokociśnieniowy HPL nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. W procesie produkcji zyskuje odporność na czynniki atmosferyczne, chemiczne i biologiczne, która znakomicie predysponuje go do bycia materiałem na elewacje. Elewacje wentylowane HPL to więc gwarancja wszystkich zalet tego rodzaju elewacji, a przy tym niebanalnego efektu wizualnego. Dostępność płyt w różnych kolorach pozwala stworzyć nowoczesny, a zarazem przytulny efekt.
Czy w domu z elewacją wentylowaną dobrze się mieszka?
Postawienie na elewacje wentylowane HPL to jedna z najlepszych form inwestycji w budownictwo jednorodzinne. Cechy tego systemu wykańczania fasad połączone z charakterystyką samych płyt sprawiają, że w takim domu jednorodzinnym mieszka się naprawdę wygodnie i komfortowo. Budynek jest dobrze zabezpieczony przed wpływem czynników zewnętrznymi, właściciele mogą zapomnieć również o uciążliwej i zazwyczaj pojawiającej się niespodziewanie pleśni. System podkonstrukcji z przestrzenią pomiędzy warstwami sprawia też, że w lecie nagrzewają się jedynie okładziny elewacyjne, a ciepłe powietrze nie dociera głębiej do pomieszczeń w domu. W przypadku temperatur niskich możemy zaobserwować podobny proces z powietrzem zimnym. Poszczególne parametry, a także koszty materiałów i prac wykończeniowych oczywiście różnią się między sobą u poszczególnych producentów i ekip montażowych. Zwykle jednak cena płyt jest w pełni adekwatna do ich jakości, a poniesione wydatki zwracają się dzięki obniżonym kosztom eksploatacji domu.