Czeka Cię remont domu? Chcesz pomóc znajomemu w renowacji domu? A może zawodowo pracujesz w branży budowlanej? Niezależnie od sytuacji, podczas pracy fizycznej – szczególnie w niebezpiecznych warunkach – powinieneś pamiętać o odpowiedni wyposażeniu, na przykład specjalnych butach roboczych. Używanie zwykłych trampków czy półbutów nie jest najlepszym rozwiązaniem i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała. Czym więc różnią się buty BHP od tych, które nosimy na co dzień?
Buty robocze – czym się różnią?
Zwykłe obuwie stworzone jest do codziennego noszenia, a jego głównym zadaniem jest zapewnianie użytkownikowi komfortu. Dlatego jest lekkie, elastyczne i pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Zazwyczaj może być co najwyżej antypoślizgowe. Nie spełnia ono specjalistycznych norm, ponieważ nie ma takiej potrzeby – nie znajdziemy w nim np. dodatkowych wzmocnień. I chociaż idealnie sprawdza się na co dzień, nie zapewnia odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa podczas wykonania różnych prac. Jeżeli więc podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, jakiś element spadnie Ci na nogę, może doprowadzić do zmiażdżenia palców. Zwykłe obuwie – nawet jeżeli jest wodoodporne nie pozwoli Ci na kilkugodzinne brodzenie w śniegu czy w błocie. Może nawet ulec zniszczeniu w tak intensywnych warunkach.
Buty robocze do zadań specjalnych
Natomiast jeśli chodzi o specjalistyczne buty robocze, są one przeznaczone do zadań specjalnych. Występują w wielu różnych wariantach, w zależności od rodzaju pracy mogą sięgać aż po łydkę lub do kostki. Ich najważniejszą zaletą są dodatkowe zabezpieczenia – na przykład metalowe noski, które chronią palce. Wiele rodzajów obuwia roboczego nie tylko chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale jest odporne na warunki atmosferyczne, żrące substancje lub oparzenia. Elektrykom dedykowane są modele chroniące przed elektrycznością statyczną. Celem obuwia roboczego jest zapewnienie jak największej możliwej ochrony, jednak powinno ono być także komfortowe – w końcu pracownik spędza w nim wiele godzin dziennie, nie może go więc uwierać. Nie ma butów roboczych uniwersalnych – wybierając konkretny model należy dopasować go do wykonywanej pracy i warunków. Całkiem inne modele będą dedykowane dla spawacza, a inne dla malarza. Obuwie to zapewnia również komfort termiczny – zimowe modele wyposażone są w ocieplenie, a letnie wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów. Ze względu na zmieniające się warunki pogodowe w naszym kraju, pracownicy mogą być zmuszeni do posiadania kilku par butów roboczych, które dopasowują je go okoliczności.