5 najlepszych zasilaczy awaryjnych firmy APC do twojego serwera

0
2072

Zasilacz awaryjny coraz częściej staje się najważniejszym elementem struktury IT każdego przedsiębiorstwa. Brak przepływu prądu pomiędzy poszczególnymi urządzeniami lub chociażby chwilowy jego zanik, może prowadzić do nieodwracalnych i negatywnych skutków dla firmy. Może doprowadzić np. do wysokich strat finansowych, które ciężko jest przywrócić. W dzisiejszym artykule przedstawimy 5 modeli zasilaczy marki APC, które będą najlepsze dla twojego serwera. Firma APC, tj. American Power Conversion Corporation powstała w 1981 roku, a założyło ją trzech inżynierów MIT. Najbardziej znana jest wśród użytkowników na świecie z produktów i usług, które wspomagają awaryjne zasilanie wykorzystując prąd zmienny oraz stały. W asortymencie marki możemy znaleźć m.in. UPS, tłumiki udarów, oprogramowanie służące do zarządzania zasilaniem. W katalogu produktów dostępne są również szafy przemysłowe, moduły do centrów danych, czy systemy chłodzące infrastrukturę IT.

Dlaczego warto kupić zasilacz UPS do serwerowni?

Czym jest zasilacz UPS?

Zasilacz awaryjny to duża skrzynka, która wyposażona jest w akumulator. Jego praca polega na ciągłym zasilaniu przyłączonych do niej urządzeń. Gdy pojawia się przerwa w dostawie zasilania lub występują skoki napięcia, urządzenie zapewnia dostarczenie prądu.

Czy warto inwestować w urządzenia typu UPS? Zdecydowanie tak, a oferta marki APC pozwoli znaleźć produkt dopasowany do potrzeb twojej struktury IT. Każdy z nas spotkał się podczas użytkowania komputera w pracy czy w firmie z awarią prądu i zanikiem zasilania. Negatywnym skutkiem może być całkowita utrata danych, które nie zostały zapisane. W skrajnych przypadkach może dojść również do uszkodzeń systemowych lub dysku twardego. Zasilacz UPS pozwala na użytkownie komputera lub serwera pomimo przerwy w dostawie prądu. Urządzenie to wyposażone jest w akumulator, który pozwala na jego uruchomienie w dowolnym momencie, gdy zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości związane z zasilaniem sieciowym. Zasilacz APC UPS podtrzymuje napięcie od kilku minut do nawet kilkudziesięciu godzin. Praca akumulatora zależna jest od jego pojemności oraz od obciążenia pracy zasilacza.

Zasilacze awaryjne APC używane są najczęściej do wspomagania komputerów oraz serwerów. Posiadanie ich w swojej strukturze IT znacznie zmniejsza ryzyko utraty danych, które znajdują się w pamięci operacyjnej. Możemy również zapobiec trwałej awarii urządzeń pamięci masowej. Urządzenia tego typu bardzo często możemy spotkać w wyposażeniu medycznym, gdzie niezbędna jest bezawaryjność pracy.

Rodzaje zasilaczy

Zasilacze UPS możemy podzielić na dwa typy: zasilacze online i offline.

Pierwszy, zasilacz online oferuje pracę polegającą na separacji układu podłączonego na wyjściu od napięcia wejściowego. Mamy do czynienia z podwójnym przetwarzaniem: napięcie sieciowe zmienne przetwarzane jest na napięcie stałe w układzie prostownikowym, później napięcie stałe w układzie falownikowym przetwarzane jest na napięcie przemienne. To rozwiązanie wiąże się jednak z wysokimi kosztami. Ten rodzaj UPS wykorzystuje się w przypadku urządzeń pracujących w warunkach dużych zakłóceń napięcia wejściowego. Najczęściej stosowany przy mocach powyżej 5000 VA. Decydując się na ten rodzaj zasilacza zyskujesz gwarancję odporności na zakłócenia przy wejściu oraz braku jakichkolwiek przerw w napięciu wyjściowym.

Drugi rodzaj to UPS offline, który zasila urządzenie bezpośredni z sieci. Wyposażony w akumulatory, które są ładowane automatycznie przez niewielką ilość prądu. Podczas jego pracy sieciowej zasilany zostaje układ sterowania, dzięki czemu minimalizowane są straty energii. Napięci jest stale monitorowane, a w momencie zaniku lub gwałtownego obniżenia czy podwyższenia układu sterowania dochodzi do odłączenia zasilania z sieci i zasilacz awaryjny UPS przechodzi do trybu pracy akumulatorowej. Falownik przekształca napięcie stałe w napięcie przemienne, które podawane jest na wyjściu. Układ sterowania synchronizuje wówczas fazy falownik z siecią zasilającą. Ten rodzaj zasilaczy stosuje się do zabezpieczania komputerów domowych. Zaletą mogą być niskie koszty eksploatacji.

Zasilacze offline posiadają dwa ulepszenia: Line-Interactive oraz Line-Interactive AVR. W pierwszym znajdziemy transformator falownika, który wykorzystywany jest podczas pracy akumulatorowej oraz w przypadku doładowania akumulatora w momencie pracy sieciowej. Drugi typ, Line- Interactive AVR to automatyczny stabilizator napięcia. Transformator sieciowy zamieniony jest na autotransformator z wieloma odczepami sieci zasilającej. W momencie nadwyżki lub obniżki napięci zasilania, zasilacz UPS gwarantuje długotrwałe utrzymanie napięcia na wyjściu, bez potrzeby przechodzenia do pracy akumulatorowej.

Jak wybrać najlepszy zasilacz awaryjny do serwera?

Czym kierować się podczas wyboru zasilacza?

Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu zasilacza awaryjnego UPS, najważniejszym parametrem na który trzeba zwrócić uwagę jest moc urządzenia. Podawana jest przez producentów na dwa sposoby. Jednym z nich jest moc czynna w watach (W). To moc znamionowa, którą wykorzystuje się podczas wykonywania pracy i dostarczana jest do podłączonych urządzeń. Natomiast druga to moc pozorna podawana w woltoamperach (VA). Jest to moc pobierana z sieci.

Żeby dobrać odpowiedni UPS, którego moc wystarczy na podtrzymanie pracy komputera lub serwera, trzeba ustalić ile energii elektrycznej potrzebuje posiadany sprzęt elektroniczny. Najszybszym sposobem na ustalenie tego wskaźnika jest zakup watomierza. Drugim sposobem, który nie wymaga zakupu dodatkowego sprzętu jest ustalenie mocy, jaka jest pobierana z sieci przez zasilacz.

 Drugim ważnym aspektem jest kształt napięcia na wyjściu. Jego wygląd zależny jest od konstrukcji oraz systemu sterującego zasilacza. W przypadku tańszych modeli możemy spotkać się z kształtem napięcia do prostokąta. Im zasilacz jest lepszej jakości, kształt będzie zbliżał się do sinusoidy.

Kolejnym aspektem jest czas przełączania. Od tego zależy, jak szybko zasilacz zareaguje w momencie zaniku napięcia i awarii. Optymalna wartość to do 20ms. Czas podtrzymania akumulatorowego to kolejna rzecz warta uwagi. Średniej klasy zasilacz UPS umożliwia około 5-8 minut pracy po awarii prądu i przejściu w tryb akumulatorowy. Ważna jest również liczba i rodzaj gniazd. W przypadku zasilacza ups niewskazane jest podłączanie do niego listew oraz rozgałęźników, dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać taki model który posiada odpowiednią do naszych potrzeb liczbę gniazd. Minimalnie powinny być to trzy gniazda np. na monitor, komputer oraz urządzenie dodatkowe. W niektórych modelach możemy również znaleźć systemy monitorujące pracę zasilacza np. diody lub sygnały dźwiękowe, port komunikacyjny z oprogramowaniem lub panele kontrolne i wyświetlacze LCD.

Top 5 zasilaczy awaryjnych APC:

Model APC Smart-UPS SRT 3000 XLI.  

To zasilacz awaryjny oferujący pojemność napędu wyjścia 3000VA, z mocą wyjściową 2700W. Wyposażony w 10 gniazd sieciowych oraz port USB 2.0. Typowy czas zasilania urządzeń to 4 minuty. Urządzenie może być eksploatowane w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza. Zgodny z certyfikatami: CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH.

Model APC SMX300RMHV2UNC to zasilacz Smart-UPS X 3000VA. Urządzenie osiąga do 2700 W mocy wyjściowej oraz 3000 VA napędu wyjścia. Chroni przed przepięciami oraz innymi źródłami zakłóceń przepływu energii elektrycznej. Posiada 9 gniazd sieciowych. Nadaje się do montażu w szafie rack. Wyposażony został w diody led, które sygnalizują tryb pracy zasilacza. Można go eksploatować w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza.

Model BR900G-FR Power-Saving Back-UPS PRO. Posiada moc wyjściową na poziomie 540W oraz pojemność napędu wyjścia 900 VA. Urządzenie wyposażone w 1 port Ethernet LAN – RJ-45 1 port RJ-11, a także 1 port USB 2.0. Posiada baterię wykonaną w technologii Sealed Lead Avid (VRLA), do jej pełnego naładowania potrzeba 8 godzin. Urządzenie można eksploatować w temperaturach od 0 do 40 stopni Celsjusza.

Kolejnym modelem godnym uwagi jest: SMT2200RMI2U. To zasilacz awaryjny Smart-UPS od marki APC. Najwyższej klasy urządzenie, wyposażone w obudowę Rack 2U o mocy 2200VA/1980W. Posiada 8 gniazd IEC320 C13 oraz jedno gniazdo IEC320 C19. Zasilacz UPS wyposażony został w baterię ołowiowo- kwasową. Do jej całkowitego naładowania wystarczą tylko 3 godziny. Idealnie nadaje się do zastosowania w dużych przedsiębiorstwach. Posiada również filtr napięcia, który chroni podłączone urządzenia przed przepięciami czy impulsami elektrycznymi.

Godnym polecenia jest także model: SMT3000RMI2U. To wielofunkcyjny zasilacz awaryjny od marki APC. Posiada takie funkcje jak: intuicyjny interfejs z wyświetlaczem LCD, dzięki klawiszom nawigacyjnym umożliwia lokalne konfigurowanie zasilacza UPS, prognoza daty wymiany akumulatora, praca w trybie ekologicznym, licznik energii. Wyposażony jest w gniazdo SmartSlot. Moc wyjściowa urządzenia to 2700W. Urządzenie może być eksploatowane w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here